de be af sq ar hy az eu bn bs bg ca ceb ny zh-cn zh-tw
СТРОИМ САМИ
kategori Garage  

Sgraffito


2018-01-09 12:54:26

Sgraffito

Sgraffito Kur paraardhësit tanë jetonin në mes të natyrës dhe admiruar pyjet smerald gjelbër dhe fushat, duke ecur në livadhet shumëngjyrëshe. Njerëzit modernë janë të detyruar shpesh për të jetuar të rrethuar nga muret e ndërtesave, të cilat kërkon të dekoroj, të ndjehen më të rehatshme. Në mënyrë tipike, muret janë të dekoruara me sfond tradicional, pëlhurë, materiale rreshtim. Por ka një tjetër mjet e ornament, duke iu referuar artit monumental është një grafit

Histori
Sgraffito -. Një fjalë italiane dhe do të thotë "gërvishtem". Kjo është një stil i lashtë e artit monumental, i cili është një pikturë aplikuar në sipërfaqe suvatuar me kruarje. Nuk janë të qarta dhe me ngjyrë Sgraffito. Shifrat e para të tilla janë gjetur në Greqi dhe Etruria si dekorimin e vazo qeramike. Stili më vonë Sgraffito është përdorur në fasadat e ndërtesave.

mjeshtrave të lashtë ishin në gjendje për të krijuar një kompozime praktike dhe interesante për shekuj zbukurojnë muret e ndërtesave. Në shekullin e kaluar stil Sgraffito filluan të përdorin kur ujdisje brendshme. Si ngjyra e përdorur kockave Burnt (të zezë), oksid kromi (ngjyrë jeshile), okër (kafe), kobalt dhe kadmium (blu dhe të kuqe).

Zgjidhja për Sgraffito suva
cilësor bërë nga gëlqere dhe filler në proporcion të saktë të tre në një, tre pjesë të filler dhe një pjesë të gëlqeres. Standardi filler - një rërë të vogël fraksion (lumi ose kuarc - kjo nuk ka rëndësi), ajo është përdorur ndonjëherë pluhur mermeri dhe njëpasnjëshëm qymyr

Të ngjyra që nga kohët e lashta nuk kanë ndryshuar, edhe pse sot disa përdorim bojë uji opake dhe tempera.. Ajo mund të aplikohet balte melkotolchenuyu që i jep një zgjidhje jo vetëm ngjyra por edhe urtësi. Gatuaj zgjidhja duhet të jetë si më poshtë:. Për herë të parë në enë përbërësit tërësisht të përziera thatë, uji është shtuar ngadalë, zgjidhje të gatshme duhet të ketë një qëndrueshmëri të trashë dhe një përhapje uniforme

Aplikimi i zgjidhjes në mur
për imazhe me ngjyra, suva multi-colored është aplikuar në mur me ndihmën e mjeteve të posaçme në disa shtresa të holla, pas forcim i shtresës së lartë duke përdorur gërmuesit e dheut dhe chisels e formave të veçanta dhe madhësive të modelit zeroja, duke i ekspozuar shtresën më të ulët të ngjyrë të ndryshme. Siç rezulton imazh të gjerë dhe të gjallë të denjë të brendshme më të rafinuar
Artikuj që kanë lidhje

  krevat Foshnja me duart e tij
  llambat hekurt, të bëjë atë vetë - kjo është vetëm
  rimorkio përforcuara për makinat
  Zgjedhja mbivendosjen për shtëpi | Duke mbuluar duart e tyre
 

Vendi është një koleksion privat i materialeve dhe dashnor informative dhe burimeve arsimore. Të gjitha informatat e marra nga burimet publike. Administrata nuk zbatohet për autorësinë e materialeve të përdorura. Të gjitha të drejtat i përkasin pronarëve të tyre