de be af sq ar hy az eu bn bs bg ca ceb ny zh-cn zh-tw
СТРОИМ САМИ
kategori çati  

Si te zgjidhni një stolisje çati: Metodat për përcaktimin e karakteristikave të cilësisë


2018-01-07 14:42:12

    Karakteristikat Klasifikimi profnastilaEkspluatatsionnye
      zink zaschitaLakokrasochnaya dhe mbrojtje polimer
    Përfundim

copë çarafësh si një ndërtues të njohur material për mbulim për shumë vite. Por në qoftë se deri kohët e fundit ajo është përdorur vetëm në industrinë e ndërtimit, por sot ajo është mbulim është bërë shumë popullor në ndërtimin e një vendi.

Ajo është përdorur për çati jo vetëm outbuildings shtëpiake, dhe shtëpitë. Kjo u bë e mundur për një arsye të thjeshtë - paraqitja e bordit të valëzuar ka ndryshuar shumë. Materiali filloi të prodhojë një larmi të ngjyrave dhe hije, i cili lejoi për të nxjerrë kulmet e shtëpive në përputhje me dizajnin e përgjithshëm të shtëpisë dhe të gjithë zonën periferike.

Struktura e fletë corrugated

Struktura e fletë e bordit të valëzuar.

Që nga ky material për mbulim është bërë kaq popullore dhe tani është blerja e pronarëve të pasurive të patundshme periferike, pyetja e natyrshme pyetja: si për të zgjedhur stolisje drejtë? Në dispozicion në madhësi të ndryshme, ai, me bazën e katër tregues janë marrë:

Trashësia e fletës. Gjerësia e fletës. Lartësia e valëve. Gjerësia e valës.

Në gjerësi dhe trashësi të fletë nuk duhet të thotë shumë, pasi fletë çeliku bërë të fletë galvanizuar ftohtë-mbështjellë çeliku. Dhe sa më shumë këta tregues, aq më mirë material për mbulim vetë, do të thotë se mund të përballojë ngarkesa të rënda. Megjithatë, duhet theksuar se këto shifra do të ndikojnë në koston e materialit.

Por të dy vlerat fundit dimensionale të ndikojë edhe në cilësinë e materialit dhe të gjitha karakteristikat e tij forcë. Ajo përcakton madhësinë e valëve janë kut me të cilin materiali është i ndarë në tri lloje kryesore.

Klasifikimi copë çarafësh

Lloji i parë i bordit të valëzuar - kjo është një material për mbulim me përcaktimin e "H". Së dyti - kjo material mur me caktimin "C". Dhe e treta -. Një kombinim që është caktuar nga shkronjat "NA"

Siç mund ta shikoni, duke zgjedhur të lehtë. Nëse keni nevojë për një mbulim fletë trapezoidale, zgjidhni "H" për të marrë "C". Edhe pse është sot shenjë fletë trapezoidale "NA" është bërë më i kërkuar pas si një formë universale, e cila mund të përdoret për mbulim dhe gardh. Zgjedhjen e tij kurrë nuk do të shkojnë keq.

parametrat dhe duke shënuar copë çarafësh

parametrave dhe copë çarafësh shënuar.

Tani, përsëri në parametrat dimensionale valë bordit të valëzuar, sepse një nga dimensionet e saj, gjegjësisht lartësia e valës është pjesë e materialit të shënuar. Për shembull, një shënon fletë trapezoidale C-21-1000 numër 21 - kjo është një tregues i lartësisë valë në milimetra dhe 1000 -. Gjerësi përdorshme e fletë

Pse është e dobishme? Fakti është se stolisje është hedhur mbi çati dhe mbivendosjes mur në të njëjtën gjatësi vale. Pra, kjo shifër - kjo zonë mbulimi, dhe jo gjerësia e përgjithshme të fletë.

Ekspertët vërejnë se dy masat në kombinim të përcaktojë se çfarë lloj i ngarkesës mund të përballojë material për mbulim -. është lartësia vala dhe trashësinë e fletë

Dhe, siç tregon praktika, aq më shumë këta tregues, kapaciteti i madh ngarkesës, që mbante ajo ka. Kjo do të thotë që ju mund të zvogëlojë koston e ndërtimit të dërrasë dyshemeje kulmit, pra për të rritur ndarje e elementeve të arka.

Ndërsa profesionistët thonë se është më mirë për të ruajtur në materialet e mbulim, blerja e fletë çeliku me funksionimin e reduktuar dimensionale se të zvogëluar madhësinë e arka.

Specifikimet e performancës

shtresa e qark bordit të valëzuar

Shtresat e qarkut të valëzuar

Nuk është sekret se jeta e çdo materiali të ndërtimit është një nga kriteret më të rëndësishme për të zgjedhur atë. Profilizuar asnjë përjashtim. Prandaj, prodhuesit janë duke u përpjekur për të ofruar klientëve potencial produkte të cilësisë më të mirë vetëm.

Që profilizuar ekspozuar ndaj një ngarkesë të lartë për shkak të ekspozimit ndaj reshjeve natyrore, atëherë për cilësitë e tij mbrojtëse të kërkesave të larta.

Mbrojtja zink

prodhimi i bordit të valëzuar

Prodhimi i bordit të valëzuar përfshin një proces të formimit të ftohtë çeliku të lartë forcë.

Siç u përmend më lart, fletë corrugated janë bërë të fletë galvanizuar. Kjo shtresë e zinkut është mbrojtja që rrit jetëgjatësinë e material për mbulim. Dhe shtresa aktive është e trashë, aq më mirë. Në classifikimin moderne, e cila është e bazuar në një zinkut vetitë mbrojtëse përcaktohen tre classa:

    Biznes; Standarde; premium.

Klasa varet nga sasia e zinkut për metër katror të materialit sipërfaqe. Në classës "Biznesi" është përcaktuar nga sasia e zinkut në rangun e 126-220, "standard" është tashmë 275, "të Premium" Një - më shumë se 275, respektivisht, dhe kostoja e çdo classë është e ndryshme

.

Në të gjitha dokumentet e regjistroi shifrat e mësipërme? Certifikatën e cilësisë, i cili lëshohet për çdo ngarkesë e produktit.

ngjyra dhe mbrojtja plastike

plastisol si një shtresë polimer

plastisol si një shtresë polimer. Veshje quajtur plastisol shtresë polimer mbrojtëse në anën e sipërme të fletës përgatitur çeliku.

Treguesi i qëndrueshmërisë është i ndikuar nga llojet e tjera të veshjeve, të cilat janë kategorizuar si siguri. Kjo ngjyrë dhe polimer. Bojra dhe verniqe aplikohet në fletë çeliku me shtresë pluhur. Kjo është një mbrojtje mjaft të besueshme për të njëjtën gamë ngjyra e ngjyrave të ofruara është aq e gjerë që ju mund të zgjidhni ndonjë të profilizuar për dizajn shtëpi.

Por bojë ka një pengesë e madhe. Ajo përfundimisht humb vetitë e saj dhe cilësinë. Dhe pas disa vitesh, këto duhet të rilyej çati. Kjo përfshin kosto shtesë.

Në këtë drejtim, corrugated veshura shumë më mirë pikturuar. Por ka nuanca - është e rëndësishme se si është përdorur polimer. Prodhimi modern i mbulim valëzuar dhe rrethimi përdorur katër lloje të materialeve polimerike.

Poliestër, trashësi të mira dhe të lira veshja përcaktohet nga standardi i 25-35 mikronë. Ajo përkryer mbron material për mbulim në të gjitha rajonet me kushte të ndryshme klimatike. mund të ketë një sipërfaqe me shkëlqim ose matte me stabilitet të mirë ngjyra plastisol , e cila është e bazuar në chloride polyvinyl, PVC dhe më të lehtë. material të shkëlqyer, ka karakteristika të shkëlqyera fizike dhe teknike dhe operacionale. Kjo është një e veshjes më rezistente se copes jo vetëm me efektet anësore të natyrshme, por me një ngarkesa mjaft të larta mekanike. Trashësia e shtresës së saj - 200 mikronë.

çati të valëzuar

valëzuar poliestër veshura jep lagështi shtesë dhe materiale estetike.

PURAL, i cili është i bazuar në poliuretani. Shtresë të shkëlqyer mbrojtëse e 50 mikronë, të cilat mund të përballojë gradients të mëdha të temperaturës. Për Pura 120 gradë Celsius kufi. Ajo nuk djeg, ajo nuk mbetet gërvishtjet në të, ju mund të ecin lirisht në çdo këpucëve, ajo nuk është ndonjë anketuarve, gërvishtjet, gropa dhe patate të skuqura PVDF - një përzierje e dy materiale:. 80% PVC dhe 20% akrilik. Kjo është një trashësi shtresë e re e 27 mikronë. Edhe me një trashësi kaq të vogël, ai do të japë shanset për çdo lloj mbulimi më sipër. Fletë çeliku me shtresë mund të operohet në zonat me mjedisin agresive. Për shembull, në bregdetin e detit ose në qytete me një përqendrim të lartë të objekteve industriale. Materiale të tilla për çati mund të classifikohen si të përjetshme.

Përfundim

Siç mund ta shikoni, në qasje të drejtë në zgjedhjen e bordit të valëzuar, të cilat do të përdoren për mbulim dhe rrethimi, ju duhet të konsideroni disa faktorë. Bëjeni një thjesht vizual, edhe një profesionist nuk mund, dhe homeowner më shumë i zakonshëm. Por ka një dokumentacion të veçantë, e cila ka thënë tashmë - një certifikatë të cilësisë. Kjo është ajo ku ju mund të gjeni informacione të detajuara mbi produktet e prodhuara.

Për shkak të certifikatën e cilësisë mund të gjenden, dhe lëndë e parë nga i cili bëri stolisje dhe madhësisë dhe peshës, dhe materiale të tjera të përdorura, dhe të performancës testimit.

Sigurisht, për të kuptuar gjithë kjo është e vështirë, sidomos për një njeri të papërgatitur. Por mos harroni se cilësia është konfirmuar gjithmonë çmimin. Çarafësh për kulmet dhe gardhet nuk është një përjashtim.

Nëse ju e kuptoni karakteristikat më të rëndësishme të copë çarafësh, ju gjithmonë mund të zgjedhin materiale me nje raport optimal çmim-performance - një që nuk mund të përballojë goditur shumë, por ajo do të ketë të gjitha parametrat e nevojshme. Dhe kulmi i shtëpisë tuaj është i sigurt dhe të qëndrueshme. Në qoftë se ju zgjidhni këtë për çati tuaj, atëherë konsiderojmë se bëhet si duhet.




Artikuj që kanë lidhje

  Sa kushton një çati të valëzuar dhe atë që ju mund të kurseni?
  Kulmi i bordit të valëzuar në ballkon: ndërtimi dhe pajisjen e kornizës kulmit
  Teknologjia e çati të valëzuar: një udhëzues për veprim
  Si të pikturoj një çati metalike: pikturë çati metalike
 

Vendi është një koleksion privat i materialeve dhe dashnor informative dhe burimeve arsimore. Të gjitha informatat e marra nga burimet publike. Administrata nuk zbatohet për autorësinë e materialeve të përdorura. Të gjitha të drejtat i përkasin pronarëve të tyre